Kdo může získat dotaci Nová Zelená úsporám k pořízení FVE?
Získat státní dotaci Nová Zelená úsporám na pořízení fotovoltaické elektrárny mohou získat majitelé rodinných domů. Platí to jak na rekonstrukce či vybavení dokončených staveb tak také novostaveb před kolaudací. U novostaveb je podmínkou termín kolaudace, který musí být potvrzený do 9 měsíců od žádosti o dotaci na FVE. Pomůžeme Vám najít optimální řešení pro maximalizaci dotace a vyřídíme veškerou administrativu spojenou se získáním dotace.
Jak dlouho bude trvat než moje elektrárna začne fungovat?
Na začátku celého procesu je vyřizování administrativy, v podstatě je to část, která je časově nejnáročnější a trvá několik měsíců. Instalace elektrárny je naopak velmi rychlá a zabere přibližně 3 až 5 dnů. Celou dobu procesu realizace jsme vám samozřejmě k dispozici a informujeme Vás o aktuálním průběhu.
Kolik energie fotovoltaické panely vyrobí?
Množství energie vyrobené vaší FVE závisí zejména na následujících faktorech:
- účinnost použitých fotovoltaických panelů
- úhel sklonu jednotlivých modulů
- orientace panelů vůči světovým stranám
V našich zeměpisných šířkách by panely orientované směrem na jih pod úhlem 30 stupnů měli vyrobit přibližně 1000 kWh/kWp za rok. Při mírném odklonu na západ či na východ jsou ztráty minimální, uvádí se např.: fotovoltaika orientovaná na západ by měla ročně vyrobit přibližně 850 kWh/kWp.
Jak je údržba fotovoltaiky náročná?
Jelikož panely jsou omývány deštěm, není nutná žádná speciální údržba. Pokud napadne sníh, na povrchu panelu se přirozeně rozpustí a steče dolů. Fotovoltaický systém nemá žádné pohyblivé části a tím pádem provoz je bezúdržbový.
Jaká je životnost fotovoltaických panelů?
Na námi dodávané fotovoltaické panely poskytujeme záruku 30 let min ve výši 87 % jmenovitého výkonu. Důležité jsou ale i záruky ostatních komponent, na střídače poskytujeme min 5 let (volitelně 10 let), na bateriové úložiště standardně 10 let a standardně pak 2 roky na instalační práce a další komponenty.
Je bezpečné mít fotovoltaika na střeše?
Panely lze instalovat bezpečně na všechny druhy střešních krytin, ať už se jedná o rovnou nebo šikmou střechu. Na šikmé střeše se panely kotví pomocí speciálního upevňovacího systému z hliníku do střešních trámů, na plochých střechách hliníková konstrukce se zatíží betonovými panely a tím pádem odolá i větru 160 km/h.
Bude elektrárna fungovat i při výpadku sítě?
Podle zvoleného konceptu FVE vyrobená elektřina se akumuluje na ohřev teplé vody, ukládá se do baterií anebo se spotřebuje přímo. Moderní střídače již mají zabudovaný zálohovací back up systém a fungují nezávisle na síti. Pokud by tedy nastal výpadek distribuční sítě, elektrárna funguje dál běžný způsobem, po dobu než svítí slunce nebo než se vyčerpá energie z baterií.